آشنایی و شناخت مکان های عمومی و موقعیت های فضایی برای کودکان

در مباحث آموزشی پیش دبستانی, آموزش موقعیت های چندگانه فضایی و همچنین مکان های عمومی در محیط‌ زندگی اجتماعی می تواند از مباحث و آشنایی مهم و کارآمد برای کودکان باشد.

( مسیر و آدرس یابی – تشخیص آدرس تلفیقی از این دو فعالیت بسیار کارآمد و مهم است که می تواند با فعالیت های هوش حرکتی همراه با ابزار ها و وسایل مختلف صورت پذیرد).

به ویژه این آموزش و همچنین آشنایی با مکان های عمومی مختلف در شهر و کاربرد و ویژگی های هر مکان برای سن پیش دو گروه نابغک مناسب هست.

مثال : توضیح در مورد مکان هایی به نام موزه، هتل، سینما، کتابخانه و… همراه با اجرای نمایش و پرسش و پاسخ از بچه ها در کلاس؛ (شخصی به شهر ما سفر کرده و دنبال هتل، موزه یا پمپ بنزین میگردد، بچه ها با یادگیری جهت ها و موقعیت های فضایی متوجه می شوند که می توانیم آدرس‌کامل و درست به مسافر بدهیم).

 

**مکان های عمومی مانند:

 • بانک
 • پمپ بنزین
 • بیمارستان
 • هتل
 • کتابخوانه
 • موزه
 • سینما
 • ایستگاه اتوبوس و…

 

مفاهیم فضایی چیست؟

 

مفاهیم «جلو و پشت»، « بالا و پایین»، «درون و بیرون» و «بین اشیاء» قابل کار کردن از فضای کلاس است که باید از قبل توسط معلم آماده شود. سازماندهی اشیاء مختلف در موقعیت هایی که به نفع درک مفهوم است.

 

 

 

چرا در آموزش دوران کودکی روی مفاهیم فضایی کار کنیم؟

 

هدف از این فعالیت آموزشی کمک به کودکان پیش دبستانی برای توسعه جانبی، فاصله، مفاهیم فضا و جهت، علاوه بر تحریک توجه، تمرکز و ادراک است.

 

 

 

چگونه مفاهیم فضا را کار کنیم؟

 

پیشنهاد؛ مثلاً برخی از اشیاء را روی میز و برخی دیگر را زیر صندلی داشته باشید. در این زمان، با کودکان صحبت کنید و مفاهیم «بالا» و «پایین» را مثال بزنید. از آنها بپرسید کدام شی روی میز و کدام زیر صندلی است. بگذارید بچه ها خودشان را بیان کنند.

 

 

موقعیت مکانی برای کودکان چیست؟

 

فعالیت هایی که در آن کودک باید خودش را پیدا کند و اشیاء را در میان اشیاء و افراد دیگر در یک فضای معین قرار دهد. مثال: پیدا کردن اشیاء در بالا، پایین، سمت چپ یا راست چیزی. نشان دهنده موقعیت شما در کلاس درس یا محیط های دیگر است.

 

مجموعه و پیش دبستانی دنیای اندیشه به عنوان پیش دبستانی خوب در اصفهان زیر نظر آموزش و پرورش استان اصفهان فعالیت دارد و رویکرد های آموزشی به روز دنیا را تا جای ممکن اجرا کرده و در محیطی کاملا عینی و پژوهشی و بازی محور مطالب را به کودکان منتقل می کند همچنین با استفاده از آموزشهای نوین و عروسکی با حضور مربیان مجرب فضای مجازی را برای دلبندان شما جذاب تر ساخته است.

 

 گردآورنده: مرضیه بلوری نژاد

ثبت نام اینترنتی دوره های استعدادیابی

برای ثبت نام در دوره های استعدادیابی می توانید یا با شماره روابط عمومی تماس بگیرید و یا فرم زیر را تکمیل نمائید.

 

شماره روابط عمومی    09137991120

 

فرم ثبت نام دوره های استعدادیابی

 • نکته: فرم مورد نظر برای متولدین قبل از سال 1399 می باشد.

 

 

ثبت نام دوره پیش دبستانی (پیش 1 و پیش 2)

برای ثبت نام دوره پیش دبستانی می توانید یا با شماره روابط عمومی تماس بگیرید و یا فرم زیر را تکمیل نمائید.

 

 

شماره روابط عمومی    09137991120

 

فرم ثبت نام دوره پیش دبستانی

مهدکودک و پیش دبستانی دنیای اندیشه(دنیای نوابغ)

1- بیش از هفت سال تجربه در زمینه استعداد یابی و خلاقیت با به کار گیری جدیدترین تکنیک های پژوهشی ، استعدادیابی و استعداد پروری با روش های به روز دنیا نظیر مونته سوری و……..

2-برگزاری انواع تست های هوش / استعدادیابی / خلاقیت برای تمامی گروه های سنی

3-پذیرش صبح و عصر در تمامی فصول

4-زیر نظر آژانس جهانی استعداد یابی WTA

5-آموزش برنامه نویسی  کامپیوتری برای کودکان /ربــاتـیـک/آزمــایـشگـاه/خلــاقیـت/نـجــوم/اوریـگـــامــی/ایــروبیـک/شـطـرنـج/مـوسیقـی/زبان انگلیسی /تئاتر/نقاشی خلاق/عکاسی/کـلـوپ بـازی و…

6-قبولی صدر صد در آزمون های ورودی مدارس مطرح شهر اصفهان مثل(امام صادق، سادات ، زکریا، محمد باقر، معصوم، امام علی، ولایت و غیره)

7–بهترین کانال قصه گویی در کشور

8-ایجادو تشکیل ” خیر کوچولو ” اولین خیریه ای در کشور  هست که اعضای آن را کودکان 3 تا 6 سال تشکیل می دهند

9- برگزاری کلاسهای گروه سنی 3-15 سال کلاس های ویژه استعدادیابی ، خلاقیت ، پژوهش در تابستان :اریگامی ، ایروبیک ، رباتیک ، فبک ، تکنولوژی فکر ، برنامه نویسی  کامپیوتری برای کودکان، تئاتر  ، حرکات موزون ، چرتکه ، سازه های ماکارونی ، شطرنج ، صنایع دستی ، عکاسی  ، موسیقی ، نقاشی ، نجوم ،  خلاقیت ، آشپزی ساده ، دوخت ساده ، کاردستی با اشیائ دور ریختنی

ارتباط با ما

تلفن ثابت:

 • ۳۶۶۹۳۱۴۶

شماره روابط عمومی:

 • ۰۹۱۳۷۹۹۱۱۲۰

شماره موبایل:

 • ۰۹۱۳۹۱۹۶۴۰۰

آدرس:

 • خیابان ملاصدرا جنوبی، جنب دبیرستان دخترانه منشئی، کوچه شاهد ( 11 )، پلاک 8

ساعات کاری:

 • شنبه – چهارشنبه :    صبح          15 – 7
 • شنبه – چهارشنبه :    عصر          19 – 15
 • پنج شنبه:               صبح          13 – 8

ایمیل:

info@navabegh.org

ویدئوی آپارات

برای دیدن ویدئوهای بیشتر به گالری فیلم یا کانال آپارات مراجعه کنید.

کانال آپارات:

https://www.aparat.com/mnavabegh