تأثیر کتاب و کتابخوانی بر استعداد کودکان پیش دبستانی

اهمیت کتاب و کتابخوانی بر هیچ کس پوشیده نیست و همانطور که میدانیم یکی از مهم‌ترین روش های افزایش توانمندی‌های کودک، کتاب خواندن برای وی است. برای ارتقا سطح فرهنگی و ایجاد شخصیتی جامعه پذیر در کودکان لازم است تا با کتاب انس بگیرند.
وقتی برای کودکانتان کتاب می خوانید به او اجازه می دهید که دید وسیع تری به زندگی داشته باشد. و این مطلب بر پرورش خلاقیت و کنجکاوی، افزایش تمرکز، یادگیری روش های حل مساله و آمادگی کودک برای ورود به مدرسه بسیار تاثیرگذار است.

 

شناسایی استعداد کودکان با کتاب:

 

امکانات، لوازم آموزشی و تفریحی در تربیت کودکان نقش زیادی دارد. همچنین بسیاری والدین علاقه مندند تا استعداد کودکان را شناسایی کرده و هم‌جهت با آن، کودکان خود را تربیت کنند. یکی از راهکارها برای شناسایی و پرورش استعداد کودکان، استفاده از کتاب است. زمانی که کودکان از کتاب استفاده می‌کنند؛ مربی مهد کودک با در نظر گرفتن حرکات و عکس‌العمل کودکان می‌تواند تشخیص دهد که او در چه زمینه‌ای بیشتر استعداد دارد.

 

مزایای کتابخوانی برای کودکان از نظر رشد و شکوفایی و استعداد:

 

فواید کتابخوانی برای کودکانی که در سن رشد هستند بسیار زیاد است. کودکان باید از سنین کودکی استعداد خود را پیدا کنند و کتاب کمک می کند تا این رویکرد شکل بگیرد. در واقع کتابخوانی برای کودک سبب می شود که ایده های تازه را بشوند و با خلاقیت، خود را به جای کاراکترهای داخل کتاب بگذارد به این ترتیب می تواند فضای مختلفی را تجربه کند و این تجربه سبب گسترش یک استعداد عمیق در او می شود. والد موفق به دنبال ایجاد زمینه‌سازی از هر اتفاقی برای تشویق و کشف استعدادهای فرزند خود است.

 

والدین عزیز می‌توانند با استفاده از کتاب رنگ آمیزی کودک به او اجازه خیال پردازی، بیان احساسات و پیاده کردن افکار خود را بدهید. سپس با پرسیدن سوالات هدفمند به تشویق او بپردازید تا احساس جرات‌مندی و اعتماد به نفس در او تقویت شود.

 

با استفاده از کتاب آموزشی کودک می‌توان تاثیر شگرفی در رشد مهارت اجتماعی، مهارت فکری یا مهارت‌­های احساسی مورد نیاز کودکان گذاشت. کتاب‌ های آموزشی کودکانه با بیان ساده و روان در قالب داستان‌های آموزشی مهمترین مهارت‌های مورد نیاز کودکان را به آنان ارائه می‌دهد.

 

با استفاده از کتاب داستان تصویری به شکل‌­گیری شخصیت خلاق و متفکر کودکان کمک کنید. کودکان از ۲ سالگی خیا­ل ­پردازی می‌­کنند و کم کم از مسیر تخیل وارد دنیای منطق و حل­‌مسئله می­‌شوند. شخصیت‌­های خلاق همواره راه­ حلی جدید برای مشکلاتشان دارند و شیوه‌­های مرسوم را کنار می­‌گذارند. کودکان خلاق شخصیتی ماجراجو و داستان‌­سرا دارند. با تهیه کتاب داستان تصویری به شخصیت خلاق و متفکر فرزند خود پر و بال دهید و این دو مهارت اساسی را در او تقویت کنید.

 

برای شکل گیری شخصیت ماجراجو و پر تلاش در کودکان از داستان ها و رمان های ماجراجویی استفاده کنید کشف قوانین جدید برای برقراری ارتباط با محیط و نشان­‌ دادن ذوق هنری- تخیلی از ویژگی‌های کودکان ماجراجوست.

 

قصه خوانی، گنجينه های واژگانی كودكان را پربار كرده و آنان را برای خواندن و نوشتن بهتر آماده می سازد. قصه خوانی و قصه گويی، بدون تكيه بر قصه كتاب، كودك را به مشاركت در ادامه دادن به قصه ترغيب كنيم، تعبيرها، اشاره ها، شخصيت پردازی ها و استفاده از واژه هايی كه او برای بيان مقصود خود برمی گزيند، سبب تقويت تخيل و نيروی ابتكار در وجود كودك می شود.

 

خصوصیات کتاب کودک:

 

🔺کتاب خردسالان باید پر از تصاویر با رنگ های شاد و براق باشد و نوشته های کمی داشته باشد.
🔺کتاب باید محتوای خلاقانه داشته باشد و خواندن آن برای کودک هیجان انگیز و جالب باشد.
🔺تقسیم بندی کتاب باید به گونه ای باشد که خواندن کتاب را برای کودک آسان کند.
🔺داستان باید دارای محتوای آموزشی نیز باشد.
🔺کتاب خوب برای کودکان باید شخصیت هایی داشته باشد. که بتوانند در شرایط سخت قادر به تصمیم گیری درست شود.
🔺کتاب پایان خوشی داشته باشد.

 

مجموعه و پیش دبستانی دنیای اندیشه به عنوان استعدادیابی کودکان در اصفهان زیر نظر آموزش و پرورش استان اصفهان فعالیت دارد و رویکرد های آموزشی به روز دنیا را تا جای ممکن اجرا کرده و در محیطی کاملا عینی و پژوهشی و بازی محور مطالب را به کودکان منتقل می کند همچنین با استفاده از آموزشهای نوین و عروسکی با حضور مربیان مجرب فضای مجازی را برای دلبندان شما جذاب تر ساخته است.

 

گردآوردنده: مرضیه بلوری نژاد

 

ثبت نام اینترنتی دوره های استعدادیابی

برای ثبت نام در دوره های استعدادیابی می توانید یا با شماره روابط عمومی تماس بگیرید و یا فرم زیر را تکمیل نمائید.

 

شماره روابط عمومی    09137991120

 

فرم ثبت نام دوره های استعدادیابی

  • نکته: فرم مورد نظر برای متولدین قبل از سال 1399 می باشد.

 

 

ثبت نام دوره پیش دبستانی (پیش 1 و پیش 2)

برای ثبت نام دوره پیش دبستانی می توانید یا با شماره روابط عمومی تماس بگیرید و یا فرم زیر را تکمیل نمائید.

 

 

شماره روابط عمومی    09137991120

 

فرم ثبت نام دوره پیش دبستانی

مهدکودک و پیش دبستانی دنیای اندیشه(دنیای نوابغ)

1- بیش از هفت سال تجربه در زمینه استعداد یابی و خلاقیت با به کار گیری جدیدترین تکنیک های پژوهشی ، استعدادیابی و استعداد پروری با روش های به روز دنیا نظیر مونته سوری و……..

2-برگزاری انواع تست های هوش / استعدادیابی / خلاقیت برای تمامی گروه های سنی

3-پذیرش صبح و عصر در تمامی فصول

4-زیر نظر آژانس جهانی استعداد یابی WTA

5-آموزش برنامه نویسی  کامپیوتری برای کودکان /ربــاتـیـک/آزمــایـشگـاه/خلــاقیـت/نـجــوم/اوریـگـــامــی/ایــروبیـک/شـطـرنـج/مـوسیقـی/زبان انگلیسی /تئاتر/نقاشی خلاق/عکاسی/کـلـوپ بـازی و…

6-قبولی صدر صد در آزمون های ورودی مدارس مطرح شهر اصفهان مثل(امام صادق، سادات ، زکریا، محمد باقر، معصوم، امام علی، ولایت و غیره)

7–بهترین کانال قصه گویی در کشور

8-ایجادو تشکیل ” خیر کوچولو ” اولین خیریه ای در کشور  هست که اعضای آن را کودکان 3 تا 6 سال تشکیل می دهند

9- برگزاری کلاسهای گروه سنی 3-15 سال کلاس های ویژه استعدادیابی ، خلاقیت ، پژوهش در تابستان :اریگامی ، ایروبیک ، رباتیک ، فبک ، تکنولوژی فکر ، برنامه نویسی  کامپیوتری برای کودکان، تئاتر  ، حرکات موزون ، چرتکه ، سازه های ماکارونی ، شطرنج ، صنایع دستی ، عکاسی  ، موسیقی ، نقاشی ، نجوم ،  خلاقیت ، آشپزی ساده ، دوخت ساده ، کاردستی با اشیائ دور ریختنی

ارتباط با ما

تلفن ثابت:

  • ۳۶۶۹۳۱۴۶

شماره روابط عمومی:

  • ۰۹۱۳۷۹۹۱۱۲۰

شماره موبایل:

  • ۰۹۱۳۹۱۹۶۴۰۰

آدرس:

  • خیابان ملاصدرا جنوبی، جنب دبیرستان دخترانه منشئی، کوچه شاهد ( 11 )، پلاک 8

ساعات کاری:

  • شنبه – چهارشنبه :    صبح          15 – 7
  • شنبه – چهارشنبه :    عصر          19 – 15
  • پنج شنبه:               صبح          13 – 8

ایمیل:

info@navabegh.org

ویدئوی آپارات

برای دیدن ویدئوهای بیشتر به گالری فیلم یا کانال آپارات مراجعه کنید.

کانال آپارات:

https://www.aparat.com/mnavabegh