آموزش مفهوم پایه ریاضی برای کودکان

ریاضی و آموزش مفهوم پایه ریاضی از مهم‌ترین قسمت‌های آموزش ‌و پرورش همه کشورهای جهان است و پیشرفت کشورها در ابعاد گوناگون درگرو پیشرفت در دانش ریاضیات است. تأثیر آموزش ریاضی به کودکان بر کسی پوشیده نیست، مطالعات نشان می‌دهد آموزش مهارت‌های اولیه ریاضی به کودکان دارای مزایای گسترده‌ای است به ‌طوری‌ که والدین دوست دارند کودک‌شان هرچه زودتر این مهارت‌ها را کسب کند تا در آینده و در زندگی حرفه‌ای خود بهترین نتیجه را به دست آورند.

کودک، بسیار قبل‌ تر از آن‌ که به مدرسه برود آموختن ریاضی را در خانه شروع می‌کند. از شمارش تعداد اعضای خانواده گرفته تا شکل ظرف‌هایی که هنگام آب‌ بازی با آن‌ها درگیر می‌شود، همه و همه در ساخت ساختمان درک ریاضی کودک مشارکت دارند.

با توجه به پیشرفت دنیای مدرن امروز و پیچیدگی‌های خاص آن شاهد هستیم که آموزش دانش ریاضی در دنیا هرسال در حال پیشرفت است.

برای داشتن آموزش با کیفیت ریاضی باید بسیاری از عوامل دست‌ به ‌دست هم بدهند تا به هدفمان که داشتن آموزشی با کیفیت است دست یابیم یکی از این عوامل معلم است، دیگری محتوای ارائه‌ شده به کودکان و همچنین محیطی که کودکان این آموزش‌ها را می‌بینند و… . نکته ی بسیار مهم در آموزش مفاهیم ریاضی این است که دانش آموز پی به اهمیت این درس ببرد و مهم تر این که با ذوق و شوق این مفاهیم را آموزش ببنید.

یادگیری ریاضی باعث تاثیر بر تفکر و نگرش انسان شده و دیدگاه بهتری نسبت به روش زندگی و مسائل آن را پیش روی فرد قرار می دهد.

نگاه دیگری که در مورد اهمیت آموزش ریاضی به پیش دبستانی ها وجود دارد این است که ریاضی باعث تقویت جنبه فردی و اجتماعی فرد می شود. جنبه فردی كه باعث رشد ذهني، نظم فكري، دقت وتمركز، تجزيه، تحليل واستدلال مي شود و جنبه اجتماعي باعث رشد علمي و اجتماعی و صنعتي مي شود.

ریبازی معتقد است که ریاضی یکی از دروسی است که با متفاوت آموزش دادن آن، می توان دانش آموز را به یادگیری و آموزش دیدن علاقمند کرد و شاهد بروز خلاقیت او شد. از طرفی می توان دقت، توجه، تمرکز و مهارتهای دست ورزی او را نیز افزایش داد.

 

آموزش مفاهیم ریاضی برای کودکان از چه زمانی باید آغاز شود؟

 

ریبازی با سالها تدریسِ درس ریاضی در این مقطع به این تجربه رسیده است که نمی توان پاسخ مناسبی برای این سوال پیدا کرد زیرا معتقد است که توانایی هیچ کودکی در هیچ زمان و مکانی مشابه نیست ولی اکثر کودکان واژه های اجتماعی ریاضی را در زندگی به خودی خود می آموزند حتی اگر به پیش دبستانی نروند, به عنوان مثال کلمات کوچک و بزرگ، داخل و خارج، کلفت و نازک را برای واژه های زندگی می توانند بهراحتی استفاده نمایند ولی آن چیزی که مهم است دید ریاضی بخشیدن به این واژه ها در سنین ۵ تا ۶ سالگی است.

 تحقیقات اخیر نشان داده است که بالا بردن مهارت‌های ریاضی دوران کودکی روی رشد خودکنترلی هیجانات کودک تأثیرگذار است.

مهارتهای دانش آموز همان دقت، توجه، تمرکز و هماهنگی اجزای بدن او می باشد که تمام کارشناسان روشی را که بتواند این توقعات را برآورده کند، یک روش مناسب و اساسی می دانند.

مفاهیم ریاضی - دنیای اندیشه 

مولفه های آموزش ریاضی در پیش دبستانی

 

بر اساس استاندارد های ملی در ریاضیات (NCTM, 2000) مؤلفه ها یا موضوعات (مفاهیم) آموزش ریاضی در پیش دبستان عبارت اند از:

 1.  مفاهیم عدد
 2. الگوها و روابط
 3. هندسه و درک فضایی
 4. اندازه گیری
 5.  جمع آوری داده ها، سازماندهی داده ها و نمایش داده ها

مراحل آموزش مفاهیم ریاضی

 

آموزش مفاهیم ریاضی در سه مرحله به شرح زیر ارائه می‌شود:

 • مرحله آموزش مجسم (آموزش به وسیله اشیاء)
 • مرحله آموزش نیمه مجسم (به وسیله تصاویر و اشکال)
 • مرحله مجرد (آموزش به نمادهای ذهنی)

مرحله آموزش مجسم (آموزش به وسیله اشیاء): این مرحله اساسی‌ترین مرحله آموزش محسوب می‌شود. مربی مفاهیم ریاضی را با استفاده از اشیای مختلفی که در محیط آموزشی وجود دارد، به شیوه ای عینی و محسوس به کودک ارائه می‌کند.

مرحله نیمه مجسم (آموزش به وسیله تصاویر و اشکال): در مرحله نیمه مجسم، مربی به منظور استمرار و پیشرفت یادگیری، مفاهیم را در قالب تصاویر و با استفاده از الگوهای گوناگون به کودک ارائه می‌دهد.

مرحله مجرد (آموزش به وسیله نمادهای ذهنی): این مرحله بر شناخت کودک تکیه دارد. پس از آموختن مفاهیم با استفاده از اشیاء، اشکال و تصاویر, مربی سعی دارد بین اشیای عینی از یک سو و تصاویرهمان اشیاء از سوی دیگر رابطه‌ای ایجاد کند. در این مرحله، کودک تصویر شیء را به جای خود شیء در نظر می‌گیرد. بدین ترتیب، شیوه آموزش از حالت عینی و مجسم به سوی مفاهیم ذهنی سوق پیدا می‌کند و تصاویر جای اشیا را می‌گیرند. سپس علائم به جای تصاویر می‌نشینند و در نتیجه، آموزش از مرحله مجسم به نیمه مجسم و در نهایت، به مفاهیم ذهنی سیر می‌کند.

مجموعه و پیش دبستانی دنیای اندیشه به عنوان پیش دبستانی خوب در اصفهان زیر نظر آموزش و پرورش استان اصفهان فعالیت دارد و رویکرد های آموزشی به روز دنیا را تا جای ممکن اجرا کرده و در محیطی کاملا عینی و پژوهشی و بازی محور مطالب را به کودکان منتقل می کند همچنین با استفاده از آموزشهای نوین و عروسکی با حضور مربیان مجرب فضای مجازی را برای دلبندان شما جذاب تر ساخته است.

 

گردآورنده: مرضیه بلوری نژاد

ثبت نام اینترنتی دوره های استعدادیابی

برای ثبت نام در دوره های استعدادیابی می توانید یا با شماره روابط عمومی تماس بگیرید و یا فرم زیر را تکمیل نمائید.

 

شماره روابط عمومی    09137991120

 

فرم ثبت نام دوره های استعدادیابی

 • نکته: فرم مورد نظر برای متولدین قبل از سال 1399 می باشد.

 

 

ثبت نام دوره پیش دبستانی (پیش 1 و پیش 2)

برای ثبت نام دوره پیش دبستانی می توانید یا با شماره روابط عمومی تماس بگیرید و یا فرم زیر را تکمیل نمائید.

 

 

شماره روابط عمومی    09137991120

 

فرم ثبت نام دوره پیش دبستانی

مهدکودک و پیش دبستانی دنیای اندیشه(دنیای نوابغ)

1- بیش از هفت سال تجربه در زمینه استعداد یابی و خلاقیت با به کار گیری جدیدترین تکنیک های پژوهشی ، استعدادیابی و استعداد پروری با روش های به روز دنیا نظیر مونته سوری و……..

2-برگزاری انواع تست های هوش / استعدادیابی / خلاقیت برای تمامی گروه های سنی

3-پذیرش صبح و عصر در تمامی فصول

4-زیر نظر آژانس جهانی استعداد یابی WTA

5-آموزش برنامه نویسی  کامپیوتری برای کودکان /ربــاتـیـک/آزمــایـشگـاه/خلــاقیـت/نـجــوم/اوریـگـــامــی/ایــروبیـک/شـطـرنـج/مـوسیقـی/زبان انگلیسی /تئاتر/نقاشی خلاق/عکاسی/کـلـوپ بـازی و…

6-قبولی صدر صد در آزمون های ورودی مدارس مطرح شهر اصفهان مثل(امام صادق، سادات ، زکریا، محمد باقر، معصوم، امام علی، ولایت و غیره)

7–بهترین کانال قصه گویی در کشور

8-ایجادو تشکیل ” خیر کوچولو ” اولین خیریه ای در کشور  هست که اعضای آن را کودکان 3 تا 6 سال تشکیل می دهند

9- برگزاری کلاسهای گروه سنی 3-15 سال کلاس های ویژه استعدادیابی ، خلاقیت ، پژوهش در تابستان :اریگامی ، ایروبیک ، رباتیک ، فبک ، تکنولوژی فکر ، برنامه نویسی  کامپیوتری برای کودکان، تئاتر  ، حرکات موزون ، چرتکه ، سازه های ماکارونی ، شطرنج ، صنایع دستی ، عکاسی  ، موسیقی ، نقاشی ، نجوم ،  خلاقیت ، آشپزی ساده ، دوخت ساده ، کاردستی با اشیائ دور ریختنی

ارتباط با ما

تلفن ثابت:

 • ۳۶۶۹۳۱۴۶

شماره روابط عمومی:

 • ۰۹۱۳۷۹۹۱۱۲۰

شماره موبایل:

 • ۰۹۱۳۹۱۹۶۴۰۰

آدرس:

 • خیابان ملاصدرا جنوبی، جنب دبیرستان دخترانه منشئی، کوچه شاهد ( 11 )، پلاک 8

ساعات کاری:

 • شنبه – چهارشنبه :    صبح          15 – 7
 • شنبه – چهارشنبه :    عصر          19 – 15
 • پنج شنبه:               صبح          13 – 8

ایمیل:

info@navabegh.org

ویدئوی آپارات

برای دیدن ویدئوهای بیشتر به گالری فیلم یا کانال آپارات مراجعه کنید.

کانال آپارات:

https://www.aparat.com/mnavabegh