کودکان را با همدیگر مقایسه نکنیم

آیا دعواهای فرزندانتان شما را به ستوه آورده است؟

 

یکی از کارهایی که والدین می توانند انجام دهند تا باعث رقابت و حسادت بین فرزندان نشود، این است که بدون مقایسه فرزند خود با خواهر یا برادرش، بر رفتار وی تمرکزو کنترل کنند. اجتناب از مقایسه فرزندان کاری دشوار ولی ارزشمند است و گامی مهم در پرورش فرزندان به شمار می‌رود. هر بچه ای مهارت ها و ویژگی های شخصیتی خاص خودش را دارد به طوری که این تفاوت ها می تواند وسوسه مقایسه فرزندان را با یکدیگر در والدین ایجاد کند. هر چند ممکن است چنین مقایسه هایی طبیعی به نظر برسد، ولی تحمل آن برای بچه ها دشوار است، برای مثال، عباراتی مثل:(( خواهرت همیشه به موقع می آید ،تو چرا نمی توانی اینطور باشی))؟
یا (( برادرت همیشه در کشیدن غذا کمک می‌کند، تو چرا مثل او نیستی))؟ می‌تواند باعث شود که کودک نسبت به برادر یا خواهر ش احساس تنفر یا عصبانیت کند. چنین مقایسه هایی همچنین می تواند باعث شوند که بچه ها احساس کنند والدینشان آنها را کمتر از خواهر یا برادران دیگرش دوست دارند.

 

حتی مقایسه هایی که کودک را در موقعیتی بهتر از برادر یا خواهر خود قرار می دهد،مثل:(( سبک نگارش تو از خواهرت بهتر است)) یا(( ای کاش خواهرت هم اتاقش را مثل تو تمیز نگه می داشت))، می‌تواند باعث شود که کودک در مورد خواهر یا برادر احساس گناه یا تاسف کند، این مقایسه ها ممکن است این احساس را نیز در کودک به وجود آورد که در حق برادر یا خواهر ش ناسپاسی می شود و در مورد محبت والدین به فرزند دیگر احساس نگرانی کند.

 

مقایسه کودکان|کودکان را با یکدیگر مقایسه نکنیم|موسسه دنیای اندیشه
شیوه های اجتناب از مقایسه کردن

شما می‌توانید با شناسایی و توصیف شخصیت خاص هر کدام از کودکان، از مقایسه آنها با یکدیگر اجتناب کنید. به عنوان مثال :شما می توانید به سادگی آنچه را می بینید، یا چیزی را که شما دوست دارید یا چیزی را که دوست ندارید یا آنچه را لازم است انجام شود ،توصیف کنید.

 

● به جای گفتن:((تو همیشه کارهایت را به موقع انجام می دهی، برخلاف خواهرت که همیشه فراموش میکند،))بگویید:(( اوه! متشکرم که کارهایت را به موقع انجام داده ای))!

● به جای گفتن:(( لباست را کثیف کرده‌ای، چرا مثل برادرت لباست را تمیز نگه نمی داری))؟ بگویید:(( لباست خیلی کثیف است دوست دارم ظاهرت را تمیز تر ببینم)).

● به جای گفتن:(( با من بگو مگو نکن، آهسته تر صحبت کن، خواهرت اصلاً اینجوری با من صحبت نمی کند ))،بگویید :((وقتی با من بگو مگو می کنی، برایم مشکل است که به تو کمک کنم)).

 

● به جای گفتن :((تو خیلی مرتبی ، برادرت که همیشه هر طور دوست دارد از رختخواب بیرون می آید ))،بگویید: ((تو فوق العاده هستی: من دوست دارم که با تو همسفر باشم).

به جای مقایسه فرزندان به منظور متوجه ساختن یکی از آنها سعی کنید به توصیف وضعیت موجود بپردازید به خاطر داشته باشید هر چه بخواهید به فرزندانتان بگویید می تواند به صورت مستقیم به وی گفته شود بدون اینکه از وی خواسته شود و به رفتار خواهر یا برادرش توجه کند چیزی که مهم است این است که کودک انجام می‌دهد یا (انجام نمی دهد) بدون اینکه اشاره‌ای به یک خواهر یا برادر کنید.

 

مجموعه و پیش دبستانی دنیای اندیشه به عنوان استعدادیابی کودکان در اصفهان زیر نظر آموزش و پرورش استان اصفهان فعالیت دارد و با تولید و ساخت محتوای الکترونیکی طبق مصوبات آموزش و‌ پروش سعی در جذاب کردن فیلمهای مهارتی و آموزشی داشته و با استفاده از آموزشهای نوین و عروسکی با حضور مربیان مجرب فضای مجازی را برای دلبندان شما جذاب تر ساخته است.

 

گرداورنده “بهناز ممیز”
منبع (مجلات رشدکودک)

ثبت نام اینترنتی دوره های استعدادیابی

برای ثبت نام در دوره های استعدادیابی می توانید یا با شماره روابط عمومی تماس بگیرید و یا فرم زیر را تکمیل نمائید.

 

شماره روابط عمومی    09137991120

 

فرم ثبت نام دوره های استعدادیابی

  • نکته: فرم مورد نظر برای متولدین قبل از سال 1399 می باشد.

 

 

ثبت نام دوره پیش دبستانی (پیش 1 و پیش 2)

برای ثبت نام دوره پیش دبستانی می توانید یا با شماره روابط عمومی تماس بگیرید و یا فرم زیر را تکمیل نمائید.

 

 

شماره روابط عمومی    09137991120

 

فرم ثبت نام دوره پیش دبستانی

مهدکودک و پیش دبستانی دنیای اندیشه(دنیای نوابغ)

1- بیش از هفت سال تجربه در زمینه استعداد یابی و خلاقیت با به کار گیری جدیدترین تکنیک های پژوهشی ، استعدادیابی و استعداد پروری با روش های به روز دنیا نظیر مونته سوری و……..

2-برگزاری انواع تست های هوش / استعدادیابی / خلاقیت برای تمامی گروه های سنی

3-پذیرش صبح و عصر در تمامی فصول

4-زیر نظر آژانس جهانی استعداد یابی WTA

5-آموزش برنامه نویسی  کامپیوتری برای کودکان /ربــاتـیـک/آزمــایـشگـاه/خلــاقیـت/نـجــوم/اوریـگـــامــی/ایــروبیـک/شـطـرنـج/مـوسیقـی/زبان انگلیسی /تئاتر/نقاشی خلاق/عکاسی/کـلـوپ بـازی و…

6-قبولی صدر صد در آزمون های ورودی مدارس مطرح شهر اصفهان مثل(امام صادق، سادات ، زکریا، محمد باقر، معصوم، امام علی، ولایت و غیره)

7–بهترین کانال قصه گویی در کشور

8-ایجادو تشکیل ” خیر کوچولو ” اولین خیریه ای در کشور  هست که اعضای آن را کودکان 3 تا 6 سال تشکیل می دهند

9- برگزاری کلاسهای گروه سنی 3-15 سال کلاس های ویژه استعدادیابی ، خلاقیت ، پژوهش در تابستان :اریگامی ، ایروبیک ، رباتیک ، فبک ، تکنولوژی فکر ، برنامه نویسی  کامپیوتری برای کودکان، تئاتر  ، حرکات موزون ، چرتکه ، سازه های ماکارونی ، شطرنج ، صنایع دستی ، عکاسی  ، موسیقی ، نقاشی ، نجوم ،  خلاقیت ، آشپزی ساده ، دوخت ساده ، کاردستی با اشیائ دور ریختنی

ارتباط با ما

تلفن ثابت:

  • ۳۶۶۹۳۱۴۶

شماره روابط عمومی:

  • ۰۹۱۳۷۹۹۱۱۲۰

شماره موبایل:

  • ۰۹۱۳۹۱۹۶۴۰۰

آدرس:

  • خیابان ملاصدرا جنوبی، جنب دبیرستان دخترانه منشئی، کوچه شاهد ( 11 )، پلاک 8

ساعات کاری:

  • شنبه – چهارشنبه :    صبح          15 – 7
  • شنبه – چهارشنبه :    عصر          19 – 15
  • پنج شنبه:               صبح          13 – 8

ایمیل:

info@navabegh.org

ویدئوی آپارات

برای دیدن ویدئوهای بیشتر به گالری فیلم یا کانال آپارات مراجعه کنید.

کانال آپارات:

https://www.aparat.com/mnavabegh