مهدکودک و پیش دبستانی دنیای اندیشه (دنیای نوابغ سایق) زیر نظر آموزش و پرورش ناحیه 3 اصفهان

تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان | به کودک اجازه تصمیم‌گیری بدهید

درست است که فرزندانتان کوچک هستند و شاید قدرت انتخاب و مهارت تصمیم گیری صحیحی را نداشته باشند ، اما به او فرصت بدهید که انتخاب کند.

✳️ ابتدا و در سنین پایین تر از انتخاب های کوچک آغاز کنید :

مثلا از او بپرسید: «دلت می‌خواد امروز کدوم لباست رو بپوشی؟»، «برای زنگ تفریحت چه ساندویچی دوست داری بذارم؟»،

✳️در سنین بالاتر او را در انتخاب‌های بزرگتر سهیم کنید :
مثلا از او بپرسید : « برای تعطیلات کدوم شهر را برای مسافرت ترجیح می دهی؟ » و یا «برای رنگ دیوار اتاقت، چه رنگی دوست داری؟»

اگر کودک بتواند این تصمیمات کوچک را درست بگیرد ( البته بد نیست کمی هم راهنمای اش کنید) امور دیگر را بهتر اداره می‌کند. و قطعا در دوران نوجوانی و جوانی بهتر می تواند برای پیشبرد امور زندگیش تصمیم گیری نماید.

تحقیقات نشان می دهد فرزندانی که در دوران کودکی کمتر اختیار انتخاب و تصمیم گیری داشته اند در دوران نوجوانی همواره با بلا تکلیفی و عدم انتخاب درست و یا تصمیم گیری احساسی مواجه شده اند.

تقویت مهارت تصمیم گیری واجازه‌ تصمیم‌ گیری در کودکان|دنیای اندیشه

چگونه مهارت تصمیم گیری در کودکان را تقویت کنیم؟

مهارت تصمیم‌ گیری یکی از مهم‌ترین مهارت‌های انسانی است و فرزند شما برای تبدیل شدن به فردی سالم و بالغ، نیازمند رشد و توسعه‌ی این مهارت ویژه است.
تصمیم‌ گیری از آن رو اهمیت زیادی دارد که مسیر درست زندگی را به فرزند شما نشان می‌دهد.

درصورت آموزش تصمیم‌ گیری صحیح به فرزندان‌تان، می‌توانید آسوده باشید که آنها در زندگی‌شان از مزایای با ارزشِ این مهارت بهره‌ خواهند برد. تصمیم‌ گیری درست و به‌موقع حس رضایت و خشنودی را در زندگی فرد به ارمغان می‌آورد و این رضایت جز با انتخابی درست به‌ وجود نخواهد آمد. هرچند هنگامی که فرزند شما تصمیمات خوبی اتخاذ نکند دچار ناراحتی و مشکل خواهد شد اما همین تجربیات و آموختن از آنها، مسیر درستی را برای تصمیم‌گیری‌های صحیح آینده، برای او فراهم می‌کند.
نکته قابل توجه این جاست که این مهارت به خودی خود ارتقا پیدا نمی‌کند بلکه کودکان برای شکل دادن یک شخصیت مصمم نیازمند آموزش‌ها، حمایت‌ها و تقویت والدین خود هستند. پدر و مادرهایی که دائما تلاش می‌کنند همه مسئولیت‌های فرزند خود را به عهده بگیرند شاید هیچ قصدی به جز دلسوزی برای کودک خود نداشته باشند اما مراقبت‌های افراطی به طور غیر مستقیم این پیام را به فرزندشان منتقل می‌کند که او نمی‌تواند به تنهایی از پس کارهای خود بربیاید و برای انجام درست هر کاری به پدر و مادر خود نیاز دارد. این مسئله می‌تواند در بزرگسالی زمینه ساز مشکلاتی نظیر شکل گیری شخصیت وابسته شود. به همین خاطر بسیار اهمیت دارد که از کودکی رفتارهای مستقلانه فرزندتان را تشویق نمایید و به او نشان دهید که می‌تواند با تلاش و تمرین فردی قابل اعتماد باشد.

چرا بعضی افراد از کودکی در تصمیم گیری مشکل دارند؟

عوامل مختلفی در تصمیم گیری ضعیف تاثیر می‌گذارند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به فقدان اعتماد به نفس کافی، وابستگی بیش از حد به والدین یا سایر افراد مهم زندگی، کمال گرایی و ترس از تنبیه اشاره کرد. برای اینکه مشکل را به طور دقیق تر شناسایی کنید لازم است که با یک متخصص روانشناس مشورت نمایید.

آیا ضعف در تصمیم گیری در بزرگسالی می‌تواند نشان دهنده اختلال خاصی باشد؟

ضعف در تصمیم گیری به تنهایی یک اختلال نیست. اما اگر در کنار علائم دیگری نظیر وابستگی شدید به دیگران، عدم اعتماد به نفس، اضطراب زیاد و سایر عواملی از این دست قرار بگیرد می‌تواند به عنوان یک علامت از اختلال‌های روانشناختی در نظر گرفته شود. از جمله مهم‌ترین اختلال‌هایی که در آن‌ها فرد مشکلات تصمیم گیری دارد می‌توان به اختلال شخصیت وابسته اشاره کرد.

مجموعه و پیش دبستانی دنیای اندیشه به عنوان استعدادیابی کودکان در اصفهان زیر نظر آموزش و پرورش استان اصفهان فعالیت دارد و با تولید و ساخت محتوای الکترونیکی طبق مصوبات آموزش و‌ پروش سعی در جذاب کردن فیلمهای مهارتی و آموزشی داشته و با استفاده از آموزشهای نوین و عروسکی با حضور مربیان مجرب فضای مجازی را برای دلبندان شما جذاب تر ساخته است.

گرد آورنده “بهناز ممیز”

منبع ” مادرو کودک ”
مجله هنرزندگی◀️کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

شماره روابط عمومی:

۰۹۱۳۷۹۹۱۱۲۰

شماره موبایل:

۰۹۱۳۹۱۹۶۴۰۰

ساعات کاری

شنبه – چهارشنبه : ۸ الی ۶ عصر

ایمیل

info@navabegh.org

ویدئوی آپارات

برای دیدن ویدیوهای بیشتر به گالری فیلم یا کانال آپارات مراجعه کنید.

https://www.aparat.com/mnavabegh