بهترین راهکارها برای اینکه فرزندتان بدون استرس به پیش دبستانی عادت کند

راه های کاهش وابستگی و علت وابستگی کودکان:

وابستگی در کودکان درجات مختلفی دارد و به علت رفتارهای مختلف ایجاد می شود، اما نوع برخورد با وابستگی کودکان می تواند باعث تصحیح این رفتار شود.

وابستگی در ۲ سال اول زندگی کودک کاملا طبیعی است، خصوصاً وابستگی به مادر، چون رابطه ی مادر و کودک تنگاتنگ است و تمام وقت کنار والدین خود هستند.

تبعات وابستگی در کودکان زمانی که با والدین هستند خیلی هویدا نیست اما به محض رفتن به پیش دبستانی و بعد مدرسه این موضوع خود را به خوبی نشان می دهد.

والدین عزیز برای کاهش وابستگی کودکان از راه کارهای زیر می توانید استفاده کنید:

  • مادران آگاه، مادرانی هستند که از ابتدا به فکر مقوله ی وابستگی هستند و سعی می کنند آن را تحت کنترل قرار دهند تا به محض ورود به پیش دبستانی و سپس مدرسه، کودک مشکلی نداشته باشند. برای این منظور بهتر است با جدایی های کوچک مثل انجام کار اداری یا خرید آغاز کنید و کودک را به کسی مثل مادربزرگ، خاله، پدر و … امانت دهید. البته این موارد باید از سنین بعد از ۲ سال شروع شود و با زمان کم و به مرور زمان، جدایی اضافه شود.

نکته بسیار مهم این است که هیچ گاه بدون هماهنگی با خود کودک و به صورت پنهانی این عمل انجام نشود چون اعتماد کودک به شما سلب می شود، دقیقاً برای او توضیح دهید بیرون از منزل چه کاری دارید و چه زمانی باز می گردید. نکته مهم مورد توجه این است که اگر کودک آرام است به خورد مسلط باشید و مدام تماس نگیرید یا با کودک صحبت کنید که استرس شما به او منتقل شود.

  • از بازی هایی مثل قایم باشک استفاده کنید تا هم کودک نبود شما را به میزان کم تجربه کند و هم از حضور مجدد شما اطمینان حاصل کند. مهمترین مشکل کودکان ترس از نبود دوباره ی والدین است و والدینی که به کودک خود می گویند تنهایت میگذارم و می روم، نادانسته با ذهن کودک خود چه می کنند…
  • با بزرگتر شدن کودک، به مرور او را تشویق کنید زمان های تنهایی و بازی بیشتری را تجربه کند و مدام کنار شما نباشد. مثلاً “ممنونم عزیزم که وقتی من در حال مطالعه بودم تنهایی در اتاقت بازی کردی، بهت افتخار می کنم”.
  • از لحاظ ذهنی در مورد کودکان بزرگتراو را برای تنها ماندن آماده کنید. “مامان جان مطمئن هستم وقتی من نیستم تو می توانی از خودت مراقبت کنی و بازی کنی تا من نزد تو برگردم.
  • خودتان را برای گریه های کودک آماده کنید. مورد اول اینکه به او حق بدهید و احساسش را درک کنید، بودن کنار والدین برای آنها بسی ارزشمند است و مورد دوم اینکه مقاومت کنید و اجازه ندهید گریه های او موجب شود او به خواسته اش برسد، چون در این صورت یاد می گیرد هر بار میزان و شدت گریه اش را بیشتر کند و به هیچ عنوان عصبانی نشوید.
  • برای زمان هایی که به دور از شما و در آرامش گذرانده مورد تشویق قرار گیرد تا باعث شود این امر در او تکرار و تثبیت شود.
  • هیچ گاه سخن خود را نقض نکنید یا اجازه ندهید دیگران باعث شوند سخن شما نقض شود یا احساستان را مورد هدف قرار دهند.
  • از کودکی او را در محیط های اجتماعی ببرید و کنار هم سالان خود بازی را تجربه کند.

اگر موارد بالا قبل از رسیدن به سن پیش دبستانی حل شود، هیچ گاه کودک در پیش دبستانی مشکلی نخواهد داشت.

در دنیای نوابغ تیم متخصص و حرفه ای از درمانگر، مشاور و … برای رفع مشکلات وابستگی کودک در کنار شما هستند.

برخی از والدین به دلیل استرس های شخصی، زمینه وابستگی کودکان را فراهم می کنند. لطفا به خود مسلط باشید تا فرزندی مستقل تربیت کنید.

راحیل امینی

دنیای اندیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + یازده =

ثبت نام اینترنتی

فرم ثبت نام انلاین

مهدکودک و پیش دبستانی دنیای اندیشه(دنیای نوابغ)

1- بیش از هفت سال تجربه در زمینه استعداد یابی و خلاقیت با به کار گیری جدیدترین تکنیک های پژوهشی ، استعدادیابی و استعداد پروری با روش های به روز دنیا نظیر مونته سوری و……..

2-برگزاری انواع تست های هوش / استعدادیابی / خلاقیت برای تمامی گروه های سنی

3-پذیرش صبح و عصر در تمامی فصول

4-زیر نظر آژانس جهانی استعداد یابی WTA

5-آموزش برنامه نویسی  کامپیوتری برای کودکان /ربــاتـیـک/آزمــایـشگـاه/خلــاقیـت/نـجــوم/اوریـگـــامــی/ایــروبیـک/شـطـرنـج/مـوسیقـی/زبان انگلیسی /تئاتر/نقاشی خلاق/عکاسی/کـلـوپ بـازی و…

6-قبولی صدر صد در آزمون های ورودی مدارس مطرح شهر اصفهان مثل(امام صادق، سادات ، زکریا، محمد باقر، معصوم، امام علی، ولایت و غیره)

7–بهترین کانال قصه گویی در کشور

8-ایجادو تشکیل ” خیر کوچولو ” اولین خیریه ای در کشور  هست که اعضای آن را کودکان 3 تا 6 سال تشکیل می دهند

9- برگزاری کلاسهای گروه سنی 3-15 سال کلاس های ویژه استعدادیابی ، خلاقیت ، پژوهش در تابستان :اریگامی ، ایروبیک ، رباتیک ، فبک ، تکنولوژی فکر ، برنامه نویسی  کامپیوتری برای کودکان، تئاتر  ، حرکات موزون ، چرتکه ، سازه های ماکارونی ، شطرنج ، صنایع دستی ، عکاسی  ، موسیقی ، نقاشی ، نجوم ،  خلاقیت ، آشپزی ساده ، دوخت ساده ، کاردستی با اشیائ دور ریختنی

تماس با ما

آدرس:

اصفهان – فرایبورگ – کوچه ۲۲ – پلاک ۱۸

شماره تماس دفتر:

۰۳۱۳۶۶۸۲۳۸۳-۰۳۱۳۶۶۸۲۳۸۴

شماره موبایل:

۰۹۱۳۹۱۹۶۴۰۰

ساعات کاری

شنبه – چهارشنبه : ۸ الی ۶ عصر

ایمیل

info@navabegh.org

اینستاگرام ما را دنبال کنید

ما را در آپارات دنبال کنید