پرورش استعداد

پرورش استعداد و استعدادیابی

قطعا بزرگترین سرمایه هر شخصی خود اوست سرمایه گذاری روی استعدادهای هر شخصی می تواند به شناخت بهتر او توسط خودش، خوشحالی بیشتر، و رشد و رضایتمندی منجر شود.زمانی که زندگی نامه افراد بزرگ را می خوانیم به این نتیجه می رسیم که آن ها از کودکی علاقمند به حیطه های خود بوده اند و از کودکی در این زمینه ها فعالیت کرده اند.

هوارد گاردنر نظریه پرداز استعداد معتقد است استعداد ذاتی بوده، در ۳ سالگی و ۳۰ سالگی استعداد در ما یکسان خواهد بود. پس بنابراین شاید یکی از اولویت های مهم کودکی استعدادیابی است.

استعدادیابی فرآیندی است برای شناسایی و کشف و توانایی های بالقوه ای که در هر فرد به شکل ذاتی وجود دارد. استعداد یابی کمک می کنه به شکوفایی و بالفعل شدن هرچه بیشتر این استعدادها و تبدیل اونها به مهارت فوق العاده ای که احساس خشنودی و رضایت مندی و کار آمدی رو در فرد ایجاد می کند و در پی آن؛ و در ادامه پس از ایجاد این احساس خوشایند در فرد این احساس به جامعه نیز انتقال پیدا می کند.

 

آیا استعداد ذاتی است و تغییر نمیکند؟

 

بله استعداد ذاتی است. آنچیزی که با ما بدنیا میاد به عنوان ذات ما و به عنوان چیزی که باهاش آفریده شدیم؛ خیر تغییر نمیکنه. چیزی که ما در ظاهر میبینیم تغییر میکنه؛ آموزشها و مهارتهایی است که ما کسب میکنیم.

 

ممکن است من با یک استعداد خاص بدنیا بیام اما متاسفانه در شرایط و محیطی قرار نگیرم که این استعداد رو پیدا کنم و شکوفا کنم و به اون بپردازم، دقیقا ممکن است در محیطی قرار بگیرم که بدنیا اومدنم اصلاً نابود شود و در ضمیر ناخودآگاه من مدفون شود و اصلاً بیرون نیاد. من ممکن است مهارت دیگه ای رو کسب کنم و در اون مهارت ممکن است فرد موفقی باشم و یا نه فرد متوسطی باشم. پس اگر ما استعدادیابی نشویم اینطور نیست که آدم موفق و کارآمدی نباشیم.

 

پس راه موفقیت و در کنار آن احساس رضایت درونی چیست؟

 

استعدادیابی صحیح و قرار گرفتن در مسیر استعداد

 

بهترین سن برای استعدادیابی چه زمانی است؟

ایده ال ترین سن برای استعدادیابی ۳تا ۶ سال است. البته به این نکته باید توجه داشت که کودک بهتر است قبل از استعدادیابی، آموزش مستقیم مثل موسیقی یا نقاشی دریافت نکرده باشد تا استعدادیابی نتیجه دقیق تری داشته باشد.

 

آیا استعداد برتر یا هوش برتر در ۳ سالگی با نوجوانی یا بزرگسالی متفاوته؟

خیر، اصولا هوش برتر انسانها در طول رشد تغییر نمیکند و همینطور که قبلا هم اشاره کردم تجربه و مهارتهای محیطی ممکن است توانمندیهایی را در انسان رشد بدهد. پس خوشا به حال کودکانی که از سنین پایین استعدادشون شناسایی میشود و در مسیر استعدادشون رشد میکنند.

 

اصلا هوش برتر یا استعداد برتر چی هست؟

آقای گاردنر بعد از مطالعه و تحقیق بسیار ۸ نوع هوش را مشخص کرد که استعداد یابی اکثرا بر اساس آنها انجام میشود. این ۸ نوع هوش عبارتند از:

هوش زبانی و کلامی
هوش منطقی و ریاضی
هوش بصری و فضایی
هوش موسیقی یایی
هوش بدنی و جنبشی
هوش درون فردی
هوش برون فردی
هوش طبیعت گرایی

 

آیا هر کسی فقط یک هوش برتر دارد؟ یعنی هر کسی فقط یک استعداد دارد؟

گاردنر معتقد بود همه انسان ها با هوش های هشت گانه به دنیا می آیند. علت تفاوت های رفتار ما با هم و علت تفاوت عملکرد انسان ها با هم در استفاده از هوش برتر آن هاست. پس ممکن است که کودکی چند حیطه استعداد هم داشته باشد ولی یکی از آنها قویتر باشد. ضمن اینکه با آموزش هم میتوان در فرد استعداد ایجاد کرد، مثلا اگر شما از کودکی فرزندتان را به کلاس موسیقی بفرستید استعداد موسیقی را در او پرورش دادید ولی اینکه آیا این استعداد استعداد برتر او هم هست یا نه جای سوال داره!

 

مزایای استعدادیابی چیست؟

استعدادیابی به ما این اطلاعات رو میدهد که هوشهای برتر در چه زمینه هایی در چه رشته های تحصیلی و چه مشاغلی و در چه مهارتی است که کودک بتواند در آنها فعالیت داشته باشه و دورنمایی از آینده کودک را مشخص می کند. در این حالت خانواده ها می توانند برنامه ریزی دقیق تری داشته باشند.

 

پس به طور خلاصه استعدادیابی کمک میکنه:

 • استعداد افراد از کودکی کشف شود و کودک در مسیر مناسب قدم بر دارد.
 • در این مسیر به درستی به او گفته می شود که به دلیل نوع هوش برتری که دارد، او هیچ برتری ای نسبت به کس دیگری با هوش برتر دیگر ندارد.
 • هیچ مقایسه ای بین کودکان با هوش های برتر مختلف صورت نمیگیرد.
 • جامعه ای که تمام افراد کارهای مورد علاقه خود را انجام داده و براساس سلیقه خود به انجام کارها اقدام می کنند در نتیجه سلامت روانی آن جامعه بالاتر میرود و هر کسی در جایگاه خود و بنا بر شایستگی و استعداد خود جایدهی میشود.
 • کودکان پس از استعدادیابی قرار نیست از محیط جدا بشوند اتفاقا استعدادیابی باعث میشود که آدم ها به خودشناسی برسند و به اصل وجودشان متصل شوند.
 • استعدادیابی به فرد احساس خوشایند میدهد تا احساس عدم اعتماد به نفس و ناخوشایند از او دور شود. فرد استعدایابی شده وقتی به سمتی حرکت می کنه که توانایی انجام دادن اون فعالیتها رو داره عزت نفس و یا اعتماد به نفسش و ارتباط با محیطش قطعا تقویت میشه. بنابراین ارتباط بهتری با اعضای خانواده، دوستان، وافراد دیگر خواهد داشت.
 • در پروسه استعدادیابی فلسفه ای به کودکان تلقین نمی شود، کودکان می توانند براساس علایق خودشان انتخاب کنند که قرار است وارد چه حیطه ای شوند.

مجموعه و پیش دبستانی دنیای اندیشه به عنوان استعدادیابی کودکان در اصفهان زیر نظر آموزش و پرورش استان اصفهان فعالیت دارد و با تولید و ساخت محتوای الکترونیکی طبق مصوبات آموزش و‌ پروش سعی در جذاب کردن فیلمهای مهارتی و آموزشی داشته و با استفاده از آموزشهای نوین و عروسکی با حضور مربیان مجرب فضای مجازی را برای دلبندان شما جذاب تر ساخته است.

 

 

دسته: آموزش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام اینترنتی دوره های استعدادیابی

برای ثبت نام در دوره های استعدادیابی می توانید یا با شماره روابط عمومی تماس بگیرید و یا فرم زیر را تکمیل نمائید.

 

شماره روابط عمومی    09137991120

 

فرم ثبت نام دوره های استعدادیابی

 • نکته: فرم مورد نظر برای متولدین قبل از سال 1399 می باشد.

 

 

ثبت نام دوره پیش دبستانی (پیش 1 و پیش 2)

برای ثبت نام دوره پیش دبستانی می توانید یا با شماره روابط عمومی تماس بگیرید و یا فرم زیر را تکمیل نمائید.

 

 

شماره روابط عمومی    09137991120

 

فرم ثبت نام دوره پیش دبستانی

مهدکودک و پیش دبستانی دنیای اندیشه(دنیای نوابغ)

1- بیش از هفت سال تجربه در زمینه استعداد یابی و خلاقیت با به کار گیری جدیدترین تکنیک های پژوهشی ، استعدادیابی و استعداد پروری با روش های به روز دنیا نظیر مونته سوری و……..

2-برگزاری انواع تست های هوش / استعدادیابی / خلاقیت برای تمامی گروه های سنی

3-پذیرش صبح و عصر در تمامی فصول

4-زیر نظر آژانس جهانی استعداد یابی WTA

5-آموزش برنامه نویسی  کامپیوتری برای کودکان /ربــاتـیـک/آزمــایـشگـاه/خلــاقیـت/نـجــوم/اوریـگـــامــی/ایــروبیـک/شـطـرنـج/مـوسیقـی/زبان انگلیسی /تئاتر/نقاشی خلاق/عکاسی/کـلـوپ بـازی و…

6-قبولی صدر صد در آزمون های ورودی مدارس مطرح شهر اصفهان مثل(امام صادق، سادات ، زکریا، محمد باقر، معصوم، امام علی، ولایت و غیره)

7–بهترین کانال قصه گویی در کشور

8-ایجادو تشکیل ” خیر کوچولو ” اولین خیریه ای در کشور  هست که اعضای آن را کودکان 3 تا 6 سال تشکیل می دهند

9- برگزاری کلاسهای گروه سنی 3-15 سال کلاس های ویژه استعدادیابی ، خلاقیت ، پژوهش در تابستان :اریگامی ، ایروبیک ، رباتیک ، فبک ، تکنولوژی فکر ، برنامه نویسی  کامپیوتری برای کودکان، تئاتر  ، حرکات موزون ، چرتکه ، سازه های ماکارونی ، شطرنج ، صنایع دستی ، عکاسی  ، موسیقی ، نقاشی ، نجوم ،  خلاقیت ، آشپزی ساده ، دوخت ساده ، کاردستی با اشیائ دور ریختنی

ارتباط با ما

تلفن ثابت:

 • ۳۶۶۹۳۱۴۶

شماره روابط عمومی:

 • ۰۹۱۳۷۹۹۱۱۲۰

شماره موبایل:

 • ۰۹۱۳۹۱۹۶۴۰۰

آدرس:

 • خیابان ملاصدرا جنوبی، جنب دبیرستان دخترانه منشئی، کوچه شاهد ( 11 )، پلاک 8

ساعات کاری:

 • شنبه – چهارشنبه :    صبح          15 – 7
 • شنبه – چهارشنبه :    عصر          19 – 15
 • پنج شنبه:               صبح          13 – 8

ایمیل:

info@navabegh.org

ویدئوی آپارات

برای دیدن ویدئوهای بیشتر به گالری فیلم یا کانال آپارات مراجعه کنید.

کانال آپارات:

https://www.aparat.com/mnavabegh