مرزهایی برای کودکان درپیش دبستان پژوهشی ،تربیتی دنیای اندیشه (دنیای نوابغ سابق) برای داشتن فرزندان مسئول

تربیت افرادی خویشتن دار ،مسئولیت پذیر وانتخاب گر ، مستلزم آن است که والدین ،مربیان وهمه ی کسانی که با کودک سروکار دارند ،خود توانایی (بله) گفتن را داشته باشند۰

کتاب مرزهایی برای کودکان به ما کمک می کند که تطابق وتناسب بین ابزارها وخلق وخوی کودک را بهبود بخشیم واطلاعاتی برایمان فراهم میکند تا به وسیله آن کودک کله شق خودررا درک کنید ،رفتارهای نادرست او را متوقف کنید ومجموعه ی روشنی از قوانین واصول را با قابل فهم ترین شیوه به آنها بیاموزید۰

اما به دلیل وجود خلاهایی در آموزش های مذکور ویا توجه انتخابی والدین ،به یکی از اصولی ترین جنبه های پرورشی توجه کافی صورت نگرفته واین جنبه همان مسولیت زندگی واعمال خود است امروزه یکی از مسائلی که که در جامعه بین نوجوانان وجوانان دیده میشود تکیه بیش از حد به والدین است ،به همین خاطر بسیاری از استعدادهای آنها مجال پرورش نمی یابند وعامل اصلی در این معضل خود والدین هستند ۰آنها با دخالت ها وکمک های بی مورد خود هنگام مواجه شدن مسائل از یک طرف ونا توانی در همه گفتن تعین مرز برای آنها از طرف دیگربنای این مشکل را پی ریزی می کند۰(به نظر من پدر و مادر باید اول برای خود مشخض کنندکه چه چیز از زندگی ، از خود وازکودکانشان می خواهند ، آنها را با صراحت بنویسند وبه صورت قانون هایی برای زندکی در آورند ۰

پدرومادریکه خواسته خود رانمی دانند ممکن است درموقعیتی که در دو زمان متفاوت به صورت یک شکل اتفاق می افتد رفتاری متناقض از خود نشان دهند با این مثال توجه کنید:

به دلیل عدم کنترل هیجان ،پدری که امروز از مدیر خودتشویقی گرفته وباحال خوب وارد خانه می شود ،در این زمان کودک حرف زشتی بر زمان می آورد ،پدر با شنیدن آن حرف زشت ،خودش هم می خندد وهیچ واکنش تربیتی برای بجه انجام نمی دهد همین پدر در زمانی دیگر که با حس بد وارد خانه می شود واین حرف را می شنود با عصبانیت با کودک برخورد می کند ۰حرفی که کودک در هردو زمان بر لب جاری کرد یک چیز بود ولی با دو واکنش متفاوت روبه رو شد در این جا کودک دچار تناقض می شود )

مادری که اتاق پسر چهار ده ساله ی خود رامرتب می کند،به نظرتان فرد مسئولی بار می آورد ؟

اغلب ما به این فکر نکرده ایم که ما اکنون به فرزندمان رسیدگی می کنیم بدون اینکه درباره آینده آنها فکر کنیم.

یکی از اهداف پرورش فرزندان ،نظر داشتن به آینده است،کودکان را بزرگ می کنیم تا از آن ها بزرگسالانی مسئول به بار آوریم،یقینا فرزندپروری مستلزم مداخلات متفاوتی است.گاهی اوقات باید کمک کرد ،گاهی نباید دخالت کرد و گاهی باید سخت گیری کرد.اما موضوع اصلی این است ،آیا آنچه انجام می دهید هدف دار است؟

در این جا به منظور درک مرز های متفاوتی که برای کودکان سطوح مختلف سنی به کار می آیند راهنمایی هایی ارائه می شوند:

تولد تا ۱۲ ماهگی:کودکان در خلال سال اول زندگی در حال ایجاد پیوند با پدر و مادرشان هستند و نیز اعتماد اساسی را پایه ریزی می کنند،بدین ترتیب مرز ها در این سن باید در سطح حداقل باشند..نوزادان از عشق یا ساختار به اندازه کافی در درون خود برخوردار نیستند تا بتوانند مقدار زیادی محرومیت را تحمل کنند.

تولد تا ۱۲ ماهگی:کودکان در خلال سال اول زندگی در حال ایجاد پیوند مناسب با مادر و پدرشان هستند و نیز اعتماد اساسی را پایه ریزی می کنند، بدین ترتیب مرزها در این سن باید در سطح حداقل باشند. نوزادان از عشق یا ساختار به اندازه کافی در درون خود برخوردار نیستند تا بتوانند مقدار زیادی محرومیت را تحمل کنند. در خلال دوره یادگیری، مادر باید به محافظت، تغذیه و برآوردن نیاز کودک به آسایش و محبت بپردازد.

یک تا سه سالگی:در این سن کودکان آمادگی دارند تا پاسخ دادن به کلمه نه را یاد بگیرند و نیز متوجه می شوند که نافرمانی دارای عواقبی است. این عواقب می‌تواند در شرایط خطرناک، کج خلقی ها، تخطی ها وغیره به کار گرفته شود. شاید آن ها متوجه منطق شما نشوند، اما عموما می فهمند که اطاعت از نه با نتایج مثبت و نادیده گرفتن نه با ناراحتی همراه است.

سه تا پنج سالگی:در این دوره کودکان توانایی بیشتری برای درک دلایل قبول مسئولیت و چرایی عواقب آن دارند. آن ها می‌توانند درباره این موضوع با شما صحبت کنند. یادگیری چگونگی برخورد توام با مهربانی با دوستان، پاسخگویی به مراجع قدرت، مخالفت کردن محترمانه و انجام وظایف خانگی همه بخشی از امر مشخص نمودن مرز ها در این سن هستند. عواقبی از قبیل محروم سازی و گرفتن اسباب بازی ها، تلویزیون، یا فعالیت های تفریحی در این سن موثر هستند.

۶ تا ۱۱ سالگی:این مرحله مستلزم میزان قابل توجهی مهارت و همینطور افزایش سرمایه گذاری در دنیای خارج از خانواده مثل مدرسه، فعالیت ها، مسجد و کلیسا و دوستان است. موضوعات مربوط به مرزها، حول محور برقراری تعادل بین مدت زمان بودن در خانه و در جمع دوستان و در جمع دوستان، انجام کارهای خانه و تکالیف مدرسه، جهت گیری به سمت هدف و بودجه بندی زمان و پول هستند. عواقب نیز می‌توانند شامل محدودیت ها و ممنوعیت هایی در خصوص دوستان، آزادی ها و امتیازات خانگی باشند.

۱۲ تا ۱۸ سالگی : نوجوانی آخرین پله ما قبل بزرگسالی است. این دوره در برگیرنده وظایفی از قبیل استقرار هویت فرد به عنوان هویتی متمایز از هویت والدین، گرایشات شغلی، بلوغ جنسی ،انتخاب های عشقی و ارزش هاست. همچنین در این دوره باید والدین زدایی را شروع کنید، یعنی انتقال از یک جایگاه کنترل به جایگاهی که در آن کودکتان را ترغیب می کند.

وقتی کودکان شما در این محدوده سنی هستند، در زمینه هایی از قبیل روابط، ارزش ها، برنامه ریزی و اهداف بلند مدت به آن ها کمک کنید. تا جایی که می توانید از عواقب متناسب با شخصیت یا منش فرد برای آن ها استفاده کنید(برای مثال ندادن پول، یا حمایت از عواقب اعمال شده در مدرسه)

در خصوص این مرحله یک نکته را به خاطر بسپارید :نوجوانی که مانند یک کودک سه ساله عمل می کند نباید آزادی یک نوجوان پخته را داشته باشد. آزادی در قبال رعایت مسئولیت پذیری به دست می آید و هدیه ای نیست که به واسطه سن تقویمی فرد به او اختصاص داده شود.

مرضیه حاج حسینی

پایان مقاله: #پیش دبستان #پژوهشی #تربیتی #دنیای اندیشه #دنیای نوابغ

#مرزهایی برای کودکان #فرزندان مسئول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

ثبت نام اینترنتی

فرم ثبت نام انلاین

مهدکودک و پیش دبستانی دنیای اندیشه(دنیای نوابغ)

1- بیش از هفت سال تجربه در زمینه استعداد یابی و خلاقیت با به کار گیری جدیدترین تکنیک های پژوهشی ، استعدادیابی و استعداد پروری با روش های به روز دنیا نظیر مونته سوری و……..

2-برگزاری انواع تست های هوش / استعدادیابی / خلاقیت برای تمامی گروه های سنی

3-پذیرش صبح و عصر در تمامی فصول

4-زیر نظر آژانس جهانی استعداد یابی WTA

5-آموزش برنامه نویسی  کامپیوتری برای کودکان /ربــاتـیـک/آزمــایـشگـاه/خلــاقیـت/نـجــوم/اوریـگـــامــی/ایــروبیـک/شـطـرنـج/مـوسیقـی/زبان انگلیسی /تئاتر/نقاشی خلاق/عکاسی/کـلـوپ بـازی و…

6-قبولی صدر صد در آزمون های ورودی مدارس مطرح شهر اصفهان مثل(امام صادق، سادات ، زکریا، محمد باقر، معصوم، امام علی، ولایت و غیره)

7–بهترین کانال قصه گویی در کشور

8-ایجادو تشکیل ” خیر کوچولو ” اولین خیریه ای در کشور  هست که اعضای آن را کودکان 3 تا 6 سال تشکیل می دهند

9- برگزاری کلاسهای گروه سنی 3-15 سال کلاس های ویژه استعدادیابی ، خلاقیت ، پژوهش در تابستان :اریگامی ، ایروبیک ، رباتیک ، فبک ، تکنولوژی فکر ، برنامه نویسی  کامپیوتری برای کودکان، تئاتر  ، حرکات موزون ، چرتکه ، سازه های ماکارونی ، شطرنج ، صنایع دستی ، عکاسی  ، موسیقی ، نقاشی ، نجوم ،  خلاقیت ، آشپزی ساده ، دوخت ساده ، کاردستی با اشیائ دور ریختنی

تماس با ما

آدرس:

اصفهان – فرایبورگ – کوچه ۲۲ – پلاک ۱۸

شماره تماس دفتر:

۰۳۱۳۶۶۸۲۳۸۳-۰۳۱۳۶۶۸۲۳۸۴

شماره موبایل:

۰۹۱۳۹۱۹۶۴۰۰

ساعات کاری

شنبه – چهارشنبه : ۸ الی ۶ عصر

ایمیل

info@navabegh.org

اینستاگرام ما را دنبال کنید

ما را در آپارات دنبال کنید