مراحل نقاشی کودکان تحت نظر پیش دبستانی پژوهشی دنیای اندیشه(دنیای نوابغ سابق)

 

مراحل نقاشی کودک :

همانطور که قبلا گفته شد هنر تابعی از رشد کودکان می باشد،نقاشی کودکان وسیله ای است برای بیان خواسته ها و تمایلات آن ها نقاشی را نباید به طور مستقیم آموزش داد بلکه باید فرصتهای مناسب مطابق با رشد کودکان را فراهم کرد دانشمندان مراحل مختلف نقاشی را به طرق مختلف تقسیم بندی کردند یکی از متداول ترین انها این مراحل را در ۵ مرحله تقسیم بندی کرده اند که در زیر باآنها آشنا می شوید.

۱-مرحله اثر گذاری

از ۶ ماهگی به بعد کودکان با مایعاتی که به عنوان غذا در دسترسشان است شروع به بازی کرده و اثراتی به جای می گذارند ولذت میبرند.

۲-حرکات عضلانی و نقطه گذاری:

حدودا از ۶ ماهگی کودک با هر وسیله ای در اختیارش قرار می گیرد روی زمین و سطوح می کوبد و از دیدن اثر خود لذت می برد و این کار باعث هیجان ،شگفتی و خوشحالیش می شود.اما برخورد بزرگسالان نسبت به اینکه فعالیت کودک از لحاظ تشویق نسبت به صدا ها و آواهای کودک از هیجان کمتری برخوردار است.زیرا قضاوتی که معمولا بزرگسالان روی اینگونه فعالیت ها دارند نوعی بازی و شیطنت است در این مرحله کودک قادر است اولین علامت ها را با ضربه زدن مداد روی کاغذ به صورت نقطه گذاری بوجود آورد و اگرچه قدرت عظلانی کودک در این مرحله کم است اما چون هیجان او زیاد است گاه شدت این ضربات آنقدر محکم است که باعث پاره شدن کاغذ می شود پس بهتر است در این دوره وسایل متناسب با رشد کودک را فراهم کند وسایل مناسب در این سن کاغذ های سفید و رنگی نسبتا بزرگ و مداد های رنگی نوک پهن می باشد.

۳-مرحله خط خطی کردن:

حدودا از ۲ سالگی ادامه می یابد و کودک بر روی کاغذی که در اختیار دارد شروع به کشیدن خطوط نا منظم و کنترل نشده می کند. به تدریج این خط خطی های نا منظم ،نظم می گیرد و کنترل می شودسپس کودک قادر می شود ابتدا خطوط افقی سپس خطوط عمودی و پس از مدتی خطوط زاویه دار را رسم کند ،پیشرفت هر کودک بر اساس شرایط منطقی صورت می گیرد.در این مرحله کودک قبل از کشیدن نقاشی موضوع نقاشی را مشخص نمی کند بلکه در جریان نقاشی یا بعد از خط خطی های خود آن را نامگذاری و توضیح می دهد.بار ها تکرار کرده ایم برای کودک نقاشی نکشیم به آنها الگو ندهیم آنان را آزاد بگذاریم تا هر چه می خواهند بکشند حتی اگر خط خطی های فاقد معنا باشد.

وسایل مورد نیاز در این دوره عبارت است از کاغذ های سفید رنگی نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک مداد رنگی مداد شمعی ماژیک و گچ های رنگی.

C:\Users\seth\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\IMG-20200326-WA0048.jpg

ابزار بسیار کوچک برای نقاشی در این دوره مناسب نیست چون با رشد عضلات کودک هماهنگ نیست.

۴.مرحله طرح ریزی

در این مرحله کم کم از میان خط خطی های کودک اشکالی مبهم پدیدار میشود که شباهت کمی با اشیا واقعی دارد یعنی اگر خود کودک توضیح ندهد برای ما تشخیص آن ها دشوار است در این دوره هماهنگی چشم و دست و رشد عضلات کوچک بیشتر میشود و کودک میتواند خطوط را کنترل کند این مرحله تا حدود ۴ سالگی ادامه می یابد و روانشناسان آن را مرحله واقع گرایی ناکامل می نامند‌.

در این مرحله نامگذاری تصاویر توسط کودکان اغلب با توضیح و داستان همراه است.

یعنی کودک حتی چیزهایی را که نمیتواند بکشد همراه با نقاشی خود توضیح میدهد.

در این مرحله علاوه بر تمام وسایلی که در مرحله قبل گفته شد کودک میتواند از آبرنگ گواش و انواع قلمو ها استفاده کند.

۵.مرحله تصویر گری

حدودا از ۴ سال به بعد تصاویر در نقاشی کودکان به صورت مشخص و مشابه با واقعیت و قابل درک برای بزرگسالان میباشد البته اگر چه برای ما قابل تشخیص است که کودک چه کشیده اما شباهت با واقعیت هنوز صد در صد کامل نیست در بعضی مواقع کودکان آنگونه که می بینند تصاویرشان را نقاشی میکنند این مرحله تا سال های بزرگسالی ادامه می یابد.منتهی به تدریج تصاویر کشیده شده کامل تر میشود.

C:\Users\seth\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\IMG-20200326-WA0047.jpg

در این مرحله کودکان سبکی خاص در نقاشی خود پیدا میکنند منظور از سبک نحوه ی به کار گیری رنگ خط فضا و شکل است .۲ نوع سبک غالب در نقاشی کودکان عبارت است از :

۱.سبک احساسی

کودکانی که درون گرا هستند بیشتر دارای این سبک می باشند ویژگی های این سبک حرکت جنبش و به کارگیری رنگ های شاد و گرم است

۲.سبک عقلانی

کودکات برون گرا بیشتر دارای این سبک هستند و ویژگی های آن عبارت است از آرامش سکون نظم و بکارگیری رنگ های آرام و سرد است.

بین سنین ۷ تا ۱۰ سال مرحله تصویر گری و نقاشی کودکان تکامل یافته و به علت هماهنگی چشم و دست و رشد کافی عضلات کوچک تکامل یافته به واقعیت نزدیک تر میشود اما در این دوره علاقه ی کودکان به نقاشی کاهش می یابد.و ابتکار عمل و خلاقیتشان کم میشود.

سن ۱۰ سال به بعد را دوره واقع گرایی عینی می نامند در این هنگام است که کودک واقعیت را آنطور که هست نقاشی میکند تصاویر و اشکالی که کودکان در این سنین رسم میکنند جنبه سمبلیک دارد بعضی پسر ها که با سرعت و قدرت سرگرم هستند بیشتر در نقاشی هایشان اتومبیل هواپیما تفنگ توپ و تانک میکشند.

و دختران که با ظرافت و اندیشه مشغول اند بیشتر در نقاشی هایشان گل خانه عروس اسب و… را نقاشی میکنند.

لازم به ذکر است که در این سنین یعنی ۱۰ سال به بعد میتوان تکنیک های نقاشی را به طور ساده به کودکان آموخت

مرضیه حاج حسینی

#پیش-دبستان #دنیای-اندیشه #دنیای-نوابغ # پژوهشی #نقاشی

C:\Users\seth\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\IMG-20200326-WA0046.jpg #مراحل-نقاشی-کودکان

C:\Users\seth\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\IMG-20200326-WA0049.jpg

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

تماس با ما

آدرس:

اصفهان – فرایبورگ – کوچه ۲۲ – پلاک ۱۸

شماره تماس دفتر:

۰۳۱۳۶۶۸۲۳۸۳-۰۳۱۳۶۶۸۲۳۸۴

شماره موبایل:

۰۹۱۳۹۱۹۶۴۰۰

ساعات کاری

شنبه – چهارشنبه : ۸ الی ۶ عصر

ایمیل

info@navabegh.org

اینستاگرام ما را دنبال کنید

ما را در آپارات دنبال کنید